دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی استان پاسخ داد<br>آیا کاهش ۱۰ درصدی سه محصول لبنی تاثیری در بازار لبنیات خواهد داشت؟

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی استان پاسخ داد<br>آیا کاهش ۱۰ درصدی سه محصول لبنی تاثیری در بازار لبنیات خواهد داشت؟

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی استان پاسخ داد
آیا کاهش ۱۰ درصدی سه محصول لبنی تاثیری در بازار لبنیات خواهد داشت؟

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «اعمال قیمت‌های در نظر گرفته شده با ۱۰ درصد تخفیف برای سه محصول لبنی زمان‌بر خواهد بود»، گفت: بهترین راه برای حمایت از دهک‌های محروم جامعه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است. قیمت‌گذاری دستوری در کشور نتیجه‌ای در پی ندارد و این قیمت‌گذاری تشویقی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجتمع شیروگوشت دامدشت مهدی هدایت‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص کاهش ۱۰ درصدی قیمت سه محصول لبنی اظهار کرد: در خروجی اجرای این ابلاغیه مشکلاتی وجود دارد و این مشکل از طرف کارخانجات نیست. فروشندگان رغبتی برای فروش این محصولات ندارند زیرا وقتی کالاهای دیگری با سود ۱۵ درصد وجود دارد طبیعی است که فروش این محصولات با سود تنها ۵ درصد رغبتی را در فروشنده ایجاد نکند.

وی افزود: به عنوان مثال وقتی فروشنده پنیر لیوانی یواف ۴۰۰ گرمی را با قیمت ۱۹ هزار تومان خریداری و با قیمت ۲۰ هزارتومان تومان به فروش می‌رساند تنها ۱۰۰۰ تومان سود کسب می‌کند در صورتیکه تا قبل از آن با قیمت ۱۸ هزار تومان خریداری و با قیمت ۲۲ هزار تومان می‌فروخته و ۴۰۰۰ تومان سود را برای فروشنده در پی داشته است.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی عنوان کرد: این تغییر قیمت باید در مغازه‌های بزرگ و هایپر مارکت‌ها صورت گیرد تا تاثیر خود را بگذارد. البته در صورت ابلاغ این قیمت‌ها از طرف اتاق اصناف، استقبال این طرح از سوی مغازه‌داران مشخص نخواهد بود.

هدایت‌نیا خاطر نشان کرد: این سه محصول لبنی یعنی شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی، ماست دبه‌ای ۲.۵ کیلو گرمی و پنیر لیوانی یواف ۴۰۰ گرمی هم اکنون در بازار با قیمت قبل وجود دارند و اعمال قیمت‌های در نظر گرفته شده با ۱۰ درصد تخفیف در آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. زیرا قیمت جدید در تولیدات جدید اعمال می‌شود. البته تغییر قیمت در دو محصول شیر و ماست با سرعت بیشتر و در پنیر با سرعت کمتری همراه خواهد بود.

وی درباره علل کاهش قیمت در این سه محصول تصریح کرد: دلیل اعمال کاهش ۱۰ درصدی قیمت در این محصولات فروش بیشتر آن‌ها به دلیل ارزان بودن و رغبت مصرف کننده است. البته اجباری برای اجرای آن وجود ندارد و این طرح به صورت تشویقی است اما در هر صورت ما آن را ابلاغ کرده‌ایم.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی با توجه به عوامل اجرای این ابلاغیه ادامه داد: بهترین راه برای حمایت از دهک‌های محروم جامعه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است زیرا سود این ارز تنها برای واسطه‌ها است و تولیدکننده در آن سهمی ندارد.

هدایت نیا خاطر نشان کرد: اگر واردات محصولات لبنی آزاد شود یارانه به بخش آسیب‌پذیر جامعه تعلق خواهد گرفت و تاثیر بیشتری در حمایت از دهک‌های محروم جامعه خواهد داشت.

وی گفت: قیمت‌گذاری دستوری در کشور نتیجه‌ای در پی ندارد و این قیمت‌گذاری تشویقی است. تولیدکننده محصولات لبنی شیر خام را به قیمت ۷۰۰۰ تومان یعنی ۶۰۰ تومان بیشتر از قیمت مصوب دولت خریداری می‌کنند و تخفیف گذاری روی این قیمت خود مشکل‌زا خواهد بود

اشتراگ گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *