چرا باید یک دبه ماست را ۵۰ هزار تومان بخریم؟

چرا باید یک دبه ماست را ۵۰ هزار تومان بخریم؟

چرا باید یک دبه ماست را ۵۰ هزار تومان بخریم؟

مدیر یک واحد صنعتی تولید لبنیات در اراک گفت: در شرایط فعلی با توجه به افزایش چند برابری هزینه های تولید، قیمت لبنیات نیز افزایش یافته و اگر غیر از این باشد کارخانه به هیچ وجه قادر به ادامه حیات نبوده و باید تعطیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجتمع شیر و گوشت دامدشت”، عباس داوودآبادی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: پیش از این قیمت شیر درب دامداری از سوی دولت ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم اعلام شده بود، اما در واقعیت، شیر به قیمت بالای ۴۵۰۰ عرضه شد یا حتی به ۵۰ هزار تومان نیز رسید، از طرفی قیمت گذاری لبنیات بر اساس شیر ۴۱۵۰ تومانی از سوی دولت انجام می‌شد در حالی که شیر اصلا به این قیمت به دست ما نمی رسید.

وی با اشاره به افزایش قیمت شیر درب دامداری توسط دولت به ۶۴۰۰ تومان، افزود: امسال افزایش قیمت انرژی، افزایش ۴۰ درصدی حقوق، افزایش قیمت شیر تا ۶۴۰۰ درب دامداری و از همه مهمتر هزینه های حمل و نقل سبب شده که تولید کننده نتواند با قیمت قبل به تولیدات خود ادامه داد و در نهایت مجبور به افزایش قیمت شود، چراکه در غیر این صورت مجبور به تعطیلی واحد صنعتی و بیکاری نیروهای کار خواهد شد.

مدیرکارخانه شرکت لبنیات کالبر تصریح کرد: ۷۰ درصد بهای تمام شده لبنیات تولید شده از سوی کارخانجات مربوط به شیر خام است و با این افزایش قیمت شیر(۶۶۰۰) برای مثال قیمت پنیر ۴۰۰ گرمی که عمده مردم از آن استفاده می کنند از ۱۴هزار و ۵۰۰ تومان به حدود ۲۴ هزار تومان رسیده است. قیمت شیر از درب دامداری ۶۴۰۰ است که برای بنده ۶۶۰۰ تمام می شود، اما قیمت گذاری ها بر مبنای همان ۶۴۰۰ تومان انجام می‌شود.

داوودآبادی با اشاره به قطعی برق اضافه کرد: قطعی برق نیز یکی از مشکلات دامنگیر صنعت است که سبب اختلال در روند تولید می‌شود.

وی ادامه داد: لبنیات جزو مایحتاج ضروری مردم است که افزایش قیمت آن قدرت خرید را کاهش می دهد و عملا سفره مردم روز به روز کوچکتر شده و لبنیات از سبد خانوار حذف می شود و همین امر بر روند تولید و اشتغال تاثیر مستقیم خواهد داشت. به عنوان یک صنعت لبنی مخالف افزایش قیمت شیر خام هستیم.

مدیر کارخانه شرکت لبنیات کالبر خاطرنشان کرد: مردم از وضعیت کنونی لبنیات و قیمت آن گلایه‌مند هستند و مصرف لبنیات توسط خانوارها کم شده است. مسلما با افزایش قیمت شیر و به تبع آن افزایش مجدد قیمت لبنیات، این اقلام کم کم از سبد خانوار حذف می شوند و اینجاست که باید دولت هزینه های بیشتری را برای کمک به حفظ سلامت جامعه صرف کند.

وی عنوان کرد: در حوزه حمل و نقل راننده اصلا بر اساس نرخ بارنامه کرایه دریافت نمی کند و مبلغی نیز به عنوان پشت بارنامه دریافت می کند، البته مشکلات و افزایش هزینه های ۴ برابری رانندگان نیز بر کسی پوشیده نیست و نمی توان اعتراض کرد.

داوودآبادی با اشاره به اینکه برای مثال قیمت یک دبه ماست به ۵۰ هزار تومان رسیده است، افزود: به هیچ وجه از این افزایش قیمت راضی نیستیم چراکه سبب کاهش تقاضا از سوی مصرف کننده می‌شود و در نهایت کارخانه متضرر خواهد شد.

وی در خصوص انتظار از دولت جدید گفت: ساماندهی بازار یکی از مواردی است که باید مورد توجه دولت باشد چراکه تمام اقشار اعم از دامدار و تولیدکننده لبنیات و … مشکلاتی دارند که باید رفع شود. متاسفانه هزینه های دامداران نیز افزایش چند برابری داشته است.

داوودآبادی باین کرد: علیرغم اینکه دولت قیمت شیر را افزایش داده، اما به بنده اجازه افزایش قیمت محصولات لبنی را نمی دهد، با تعطیل کردن کارخانه چندین خانوار دچار مشکل و بیکار می‌شوند. در خصوص رفع بلاتکلیفی واحدهای تولیدی لبنی از سوی انجمن فرآورده های لبنی ایران برای رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، وزیر صمت، وزیر جهادکشاورزی، سازمان حمایت از مصرف کننده، ستاد تنظیم بازار و… نامه ارسال شد، اما متاسفانه بازهم تصمیمی اتخاذ نشد.

اشتراگ گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *