توقف تولید در ۳۵ درصد از مرغداری‌های ساوه/مشکل تامین نهاده‌های دامی و جوجه با قیمت مناسب

توقف تولید در ۳۵ درصد از مرغداری‌های ساوه/مشکل تامین نهاده‌های دامی و جوجه با قیمت مناسب

توقف تولید در ۳۵ درصد از مرغداری‌های ساوه/مشکل تامین نهاده‌های دامی و جوجه با قیمت مناسب

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ساوه گفت: ۳۵ درصد از مجموع مرغداری‌های راه‌اندازی شده این شهرستان غیرفعال بوده و تولید در این واحدها متوقف شده است.

دکتر داوود سرمدی روز گذشته سوم شهریورماه در جلسه هم اندیشی برای بهره برداری از واحد تولیدی زرماکیان مزرعه سبز به منظور کشتار و بسته بندی مرغ که با حضور برخی از مسئولان و مرغداران شهرستان ساوه و مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری بُرشا وابسته به گروه صنعتی میهن در مجتمع شیر و گوشت دامدشت ساوه برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات اقتصادی به ویژه سرمایه در گردش، کمبودهای زیرساختی در تولید و بسته‌بندی و از همه مهمتر مشکلاتی در تامین نهاده‌های دامی موجب شده است که بخشی از مرغداری‌های شهرستان از چرخه تولید خارج شوند.

وی بیان کرد: فعالیت هلدینگ سرمایه گذاری بُرشا در تولید و کشتار دام سبک و سنگین و نیز راه‌اندازی کشتارگاه مرغ موجب شده است تا ساوه سهم بالایی را در سطح استان و کشور در تولید این محصولات کسب کند و رسیدن به ظرفیت ۱۰۰ درصدی فعالیت مرغداری‌ها و دامداری‌های شهرستان در تولید محصول سالم و عرضه آن به سراسر کشور و از همه مهمتر تکمیل ظرفیت‌های خالی تولیدی در صنعت دام و طیور دور از انتظار نیست.

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه در ادامه گفت: بطور متوسط سالانه پنج میلیون قطعه جوجه ریزی در سطح این شهرستان صورت می‌گیرد که بسته به شرایط اقتصادی و تقاضای بازار این میزان ظرفیت جوجه ریزی متغیر است و می‌توان با تکمیل ظرفیت‌های خالی تولیدی در مرغداری‌ها میزان جوجه ریزی را تا ۳۵ درصد افزایش داد.

وی بیان کرد: به دلیل برخی مشکلات اقتصادی و موانع پیش روی تولید، برخی مرغداری‌ها تنها یک الی دو دوره در سال جوجه ریزی داشته‌اند در حالی که می توان تعداد دفات جوجه‌ریزی هر واحد مرغداری را حداقل تا ۶ بار افزایش داد.

او در ادامه تهیه جوجه با قیمت مناسب و تامین نهاده‌های دامی را مهمترین مانع پیش روی تولید مرغداران این شهرستان بیان کرد و افزود: با حمایت‌های هلدینگ سرمایه گذاری برشا می‌توان موانع پیش روی تولید مرغداری‌های شهرستان را برطرف و بستری ایجاد کرد تا مرغداران با ظرفیت کامل فعالیت کنند.

به گزارش ایسنا، کارشناس امور دام و طیور جهادکشاورزی ساوه نیز گفت: این شهرستان ۷۴ مرغداری با ظرفیت حدود دو میلیون قطعه را داراست که این تعداد مرغداری در بالاترین ظرفیت فعالیت خود تنها ۶۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در بهترین وضعیت داشته‌اند و با یک سوم ظرفیت فعالیت دارند.

حمزه پشمینه‌پوش افزود: نوسانات قیمت در بازار و مشکلاتی که پیش روی مرغداران است موجب شده است که مرغداری‌ها با ظرفیت حداقلی فعالیت کنند و امیدواریم با راه اندازی کشتارگاه شرکت زرماکیان مزرعه سبز و برآورده شدن توقعات مرغداران و نیز سیاست‌های حمایتی که در دولت جدید شکل خواهد گرفت، روند تولید افزایش یابد.

رئیس شورای اسلامی شهر غرق آباد نیز گفت: جوامعی در حوزه تولید موفق هستند که در حوزه اقتصادی مدیریت صحیح توام با برنامه ریزی دقیق را ارائه دهند و به عنوان کشوری قدرتمند در حوزه اقتصاد تبدیل شوند.

ابوالفضل باباشلو افزود: مشارکت بین بخشی با بهره‌گیری از علم و دانش روز در حوزه تولید در سایه انسجام و کار تیمی می تواند موانع پیش روی تولید را از سر راه بردارد و در مجموعه گروه صنعتی میهن این رویه مشاهده می‌شود.

وی بیان کرد: بهره‌گیری از ایده‌های نخبگان و فعالان توانمند اقتصادی در صنعت مرغداری می‌تواند روند تولید را شتاب بخشد و افزایش بهره‌وری و امید به زندگی را به ارمغان بیاورد و تولید را از حالت منفعلانه خارج کند.

باباشلو افزود: سرمایه‌گذاری هلدینگ برشا در مجاورت شهر غرق آباد منجر به افزایش آمار اشتغال در این منطقه شده و فضای کسب و کار را رونق بخشیده است و قطعا با همفکری و تعامل این مجموعه با فعالان صنعت مرغداری می‌توان توسعه اقتصادی را به عینه مشاهده کرد.

دکتر غلامرضا دارابی مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری برشا نیز در این جلسه اظهار کرد: این هلدینگ سرمایه گذاری برشا با سرمایه گذاری در حوزه شیر، گوشت، فرآورده‌های گوشتی و لبنی، کشتار انواع ماکیان و مرغ در کنار دامداران و مرغداران شهرستان ساوه که سهم بالایی در تامین نیاز کشور دارند، ظرفیتی را ایجاد کرده است تا بتوان این منطقه را به قطب تولید محصولات دامی و لبنی در کشور و در آینده نه چندان دور به بزرگترین شهر پروتئینی خاورمیانه تبدیل کند.

وی فعالیت این هلدینگ در مجاورت شهر غرق آباد و بخش نوبران را منجر به توسعه اقتصادی این منطقه دانست و افزود: مجموعه دامدشت قبل از واگذاری به هلدینگ سرمایه‌گذاری برشا با ۲۹ نفر و تولید روزانه پنج تن شیر فعالیت می‌کرد اما با سرمایه‌گذاری صورت گرفته هم اکنون برای افزون بر ۱۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم با تولید روزانه ۸۰ تن شیر ایجاد شده گرچه برای ایجاد اشتغال برای سه هزار نفر و تولید روزانه ۴۰۰ تن شیر هدفگذاری شده است.

او در ادامه بیان کرد: از آنجاکه بخشی از زایمان دام سنگین را گوساله‌های نر تشکیل می‌دهد لذا علاوه بر فعالیت در حوزه تولید شیر، کار پرواربندی دام سنگین نیز در دستور کار قرار گرفت و با احیای یک واحد کشتارگاهی در مجاورت شهر غرق آباد، توانستیم واحد تولیدی کشتارگاه دام سالم فجر آسیا را در مجاورت شهر غرق آباد راه‌اندازی کنیم که نقش موثری در ایجاد اشتغال و توسعه منطقه دارد.

مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری برشا در ادامه به بیان اقداماتی که در تکمیل زنجیره تولید شیر در مجتمع شیر و گوشت دامدشت صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: راه اندازی واحد تولیدی دام سالم مزرعه بان با هدف فعالیت در زمینه بسته بندی خوراک دام، مجهز به پیشرفته‌ترین و جدیدترین تجهیزات در صنعت کنسانتره و مکمل‌های دام و طیور از جمله اقداماتی است که ظرف دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه در ادامه تکمیل زنجیره تولیدی، موضوع کشتار مرغ نیز جزو برنامه‌های هدفمند هلدینگ قرار گرفت، اظهار کرد: در عمل به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر احیای واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال، موضوع احیای یک واحد کشتارگاه مرغ در دستور کار قرار گرفت. این واحد کشتارگاهی که پس از چند سال از افتتاح به دلیل مشکلات اقتصادی از چرخه تولید خارج شده بود در اسفندماه سال گذشته به مجموعه هلدینگ برشا منتقل شد و هم اکنون موضوع احیا و بازگشت این واحد تولیدی به چرخه تولید کشتارگاهی در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو هفته آینده با عنوان شرکت “زرماکیان مزرعه سبز” فعالیت خود را کشتار و بسته بندی مرغ آغاز کند.

او بیان کرد: تعداد نیروی انسانی شاغل در این واحد تولیدی قبل از تعطیلی کارخانه ۱۲۰ نفر شامل اداری، قطعه‌بندی و ترابری بوده است که با خریداری این شرکت توسط هلدینگ برشا در حال حاضر برای ۱۸۰ نفر اشتغالزایی ایجاد شده است و پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح‌های توسعه‌ای میزان اشتغال تا دو هزار نفر افزایش یابد. هدف این مجموعه در آینده نه چندان دور تبدیل شدن به بزرگترین شهر پروتئینی خاورمیانه است که هم اکنون مراحل اداری و اخذ مجوز و طراحی پلت‌فرم را طی می‌کند و در عمل به اثبات خواهیم رساند.

دارابی افزود: شرکت زرماکیان مزرعه سبز این ظرفیت را دارد که کار کشتار و بسته بندی تمامی مرغ‌های تولیدی در مرغداری شهرستان ساوه را انجام دهد. همچنین هلدینگ سرمایه‌گذاری برشا آماده مشارکت با مرغداران ساوجی برای افزایش میزان تولید روزانه مرغ است تا بتوان برخی مرغداری‌ها که هم اکنون به صورت نیمه فعال و یا غیرفعال درآمدند با ظرفیت حداکثری به چرخه تولید برگردند.

وی مشارکت در تکمیل ظرفیت مرغداری‌هایی که بنا بدلایلی بخشی از ظرفیت تولیدی آنها خالی است را در اولویت هلدینگ برشا دانست و افزود: مشارکت در تامین سرمایه اولیه، تامین نهاده، جوجه‌ریزی و هر مانعی که موجب شده است مرغداران با حداقل ظرفیت فعالیت کنند را با یک برنامه مدون و علمی را با گارانتی فروش تضمینی می‌توان توسعه داد.

او گفت: بخش اعظمی از هزینه تولید مرغ به تامین نهاده های دامی و کنسانتره برمی‌گردد که می‌توان با انعقاد قرارداد بین بخشی با واحد تولیدی دام سالم مزرعه بان که در زمینه تولید نهاده و بسته بندی خوراک دام فعالیت می کند، تامین کرد تا بتوان مرغ مورد نیاز کشتارگاه احیا شده را تامین و نیازی به ورود مرغ از مرغداری‌های سایر نقاط کشور نبوده و فعالیت مرغداری‌های شهرستان با حداکثر ظرفیت بتواند علاوه بر تامین نیاز شهرستان به سایر استان‌ها ارسال شود.

مدیر مجتمع شیرو گوشت دامدشت ساوه نیز گفت: این مجتمع در مساحتی به وسعت ۳۲۰ هکتاردر سال ۱۳۶۵ شروع به فعالیت کرد و علاوه بر تولید شیر در بخش کشاورزی نیز وارد عرصه انواع تولیدات باغی و زارعی شد.

دکتر امیر اله‌وردی افزود: این مجموعه در سال ۱۳۹۷ با توجه به تغییراتی که در ساختار مدیریتی ایجاد کرد، شاهد گسترش وسعت بناهای مجموعه و افزایش چشمگیر کیفیت و کمیت شیر تولیدی شد.

وی بیان کرد: امید است با اتمام فازهای توسعه و بهره برداری رسیدن واحد ۲۵ هزار راس مولد، مقدار شیر تولیدی را به سقف هزار تن در روز برساند تا بخش عظیمی از نیاز کشور را مرتفع سازد.

معاون اجرایی هلدینگ سرمایه گذاری برشا و مدیرعامل واحد تولیدی زرماکیان مزرعه سبز نیز گفت: کشتارگاه طیور زرماکیان مزرعه سبز پشیتبانی برای صنعت مرغداری شهرستان ساوه در کشتار و بسته‌بندی مرغ و انواع ماکیان خواهد بود و با فعالیت آن دغدغه کشتار و فروش مرغ تولیدی در مرغداری‌ها برطرف در آینده در قالب فروش زنجیره‌ای تولیدات خود را در استان‌های مختلف کشور عرضه خواهد کرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر روزانه حدود ۴۰ هزار تن مرغ از مرغداری‌های برخی استان‌های کشور توسط این مجموعه کشتار و بسته بندی می‌شود و با آغاز بکار کشتارگاه زرماکیان ظرفیت پذیرش و کشتار مرغ افزایش چشمگیری خواهد داشت.

او بیان کرد: در فاز نخست فعالیت این کشتارگاه برای کشتار روزانه ۱۰۰ تن مرغ هدفگذاری شده است و با اجرای طرح توسعه ای این میزان به چند برابر افزایش خواهد یافت.

اشتراگ گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *